MCR10EZPF27R0
Mfr.Part #
MCR10EZPF27R0
Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/8W 0805
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
27Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Published :
Datasheets
MCR10EZPF27R0
ROHM Semiconductor MCR10EZPF27R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 27Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C