MCR10EZPF2612
Mfr.Part #
MCR10EZPF2612
Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
125mW
Height :
550μm
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Reference Standard :
TS 16949
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
26.1kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
MCR10EZPF2612
ROHM Semiconductor MCR10EZPF2612
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 26.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C