MCR10EZPF2491
Mfr.Part #
MCR10EZPF2491
Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
2.49kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C