MCR10EZPF2430
Mfr.Part #
MCR10EZPF2430
Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
550μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
243Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
150V
RECTANGULAR
Datasheets
MCR10EZPF2430
ROHM Semiconductor MCR10EZPF2430
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 243Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C