MCR10EZPF2004
Mfr.Part #
MCR10EZPF2004
Description
RES SMD 2M OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
2MOhm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Height :
609.6μm
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
125mW
EAR99
Datasheets
MCR10EZPF2004
ROHM Semiconductor MCR10EZPF2004
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 2MOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C