MCR10EZPF1911
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR10EZPF1911
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Resistance :
1.91kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
100mW
Series :
MCR
Number of Terminations :
2
Height :
609.6μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
150V