MCR10EZPF16R2
Mfr.Part #
MCR10EZPF16R2
Description
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Construction :
RECTANGULAR
Reference Standard :
TS 16949
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
16.2Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
150V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
MCR10EZPF16R2
ROHM Semiconductor MCR10EZPF16R2
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 16.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C