MCR10EZPF1471
Mfr.Part #
MCR10EZPF1471
Description
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
TS 16949
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
150V
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Published :
Resistance :
1.47kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
MCR10EZPF1471
ROHM Semiconductor MCR10EZPF1471
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.47kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C