MCR10EZPF1403
Mfr.Part #
MCR10EZPF1403
Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805
Voltage - Rated DC :
150V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
100mW
Length :
2.0066mm
Resistance :
140kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Thick Film
Width :
1.2446mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
MCR10EZPF1403
ROHM Semiconductor MCR10EZPF1403
MCR Series, Thick Film, 140kOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C