MCR10EZPF1303
Mfr.Part #
MCR10EZPF1303
Description
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
125mW
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
609.6μm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
150V
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
130kOhm
Mount :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
MCR10EZPF1303
ROHM Semiconductor MCR10EZPF1303
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 130kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C