MCR10EZHJ681
Mfr.Part #
MCR10EZHJ681
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 680 OHM 5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Height :
609.6μm
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Surface Mount
Resistance :
680Ohm
Voltage - Rated DC :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
MCR10EZHJ681
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ681
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 680Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C