MCR10ERTJ153
Mfr.Part #
MCR10ERTJ153
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height :
609.6μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V