MCR10ERTFL1R00
Mfr.Part #
MCR10ERTFL1R00
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Height :
609.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
1Ohm
Tolerance :
±1%
Datasheets
MCR10ERTFL1R00
ROHM Semiconductor MCR10ERTFL1R00
MCR Series, Thick Film, 1Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C