MCR100JZHJSR047
Mfr.Part #
MCR100JZHJSR047
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.047 OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
3.01V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
200/ +800ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
47mOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
1W
Construction :
Chip
yes
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
MCR100JZHJSR047
ROHM Semiconductor MCR100JZHJSR047
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 47mOhm, 1W, ±5%, -55°C~125°C