MCR100JZHJ102
Mfr.Part #
MCR100JZHJ102
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
e3
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
1W
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1kOhm
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
TS 16949
Height :
711.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Published :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MCR100JZHJ102
ROHM Semiconductor MCR100JZHJ102
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1kOhm, ±5%, -55°C~125°C