MCR100JZHFL4R70
Mfr.Part #
MCR100JZHFL4R70
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
TS 16949
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height :
711.2μm
MCR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Working Voltage :
3.01V
Published :
Resistance :
4.7ohm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
MCR100JZHFL4R70
ROHM Semiconductor MCR100JZHFL4R70
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 4.7Ohm, ±1%, -55°C~125°C