MCR100JZHF1500
Mfr.Part #
MCR100JZHF1500
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 1% 1W 2512
Stock
200
In Stock :
200
Chip Resistor - Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
150Ohm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Published :
2004
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
6432
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
711.2μm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
MCR100JZHF1500
ROHM Semiconductor MCR100JZHF1500
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 150Ohm, ±1%, -55°C~125°C