MCR100JZHF1470
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR100JZHF1470
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 147 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Reference Standard :
TS 16949
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Height :
711.2μm
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Resistance :
147Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
MCR
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
MCR100JZHF1470
ROHM Semiconductor MCR100JZHF1470
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 147Ohm, ±1%, -55°C~125°C