MCQ1V3216-R068-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCQ1V3216-R068-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 300MA 250MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Length :
3.2 mm
Product :
RF Inductors
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Height :
0.9 mm
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
Application :
COMMERCIAL
Test Frequency :
50 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
MCQ1V3216
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Termination :
Standard
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Multilayer
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Frequency - Self Resonant :
280MHz
Current Rating (Amps) :
300 mA
Features :
Width :
1.6 mm
Inductance :
68 nH
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
MCQ1V3216-R068-R
Eaton-Electronics Division MCQ1V3216-R068-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD