MCQ1V2012-R120-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCQ1V2012-R120-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 250MA 250MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Application :
COMMERCIAL
Product :
RF Inductors
Tolerance :
±10%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Diameter :
Ratings :
Type :
Multilayer
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Test Frequency :
25 MHz
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Length :
2 mm
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Inductance :
120 nH
Saturation Current :
Height :
0.9 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
220MHz
Series :
MCQ1V2012
Width :
1.2 mm
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
250 mA
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Features :
Material - Core :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Datasheets
MCQ1V2012-R120-R
Eaton-Electronics Division MCQ1V2012-R120-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD