MCP795W10-I/ST
Mfr.Part #
MCP795W10-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP
Stock
45
In Stock :
45
Height Seated (Max) :
1.2mm
Published :
2011
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Min Supply Voltage :
1.8 V
Product Status :
Active
Memory Size :
64B
Package Shape :
RECTANGULAR
Rad Hardened :
No
Function :
Alarm, Calendar, Clock
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Series :
Feature :
Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Watchdog Timer
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~3.6V
Clock
HTS Code :
Supply Voltage :
5V
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
Max Operating Temperature :
85 °C
Base Part Number :
MCP795W10
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Terminations :
14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Supply Voltage (Min) :
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
MCP795W10
Number of Terminals :
14
Number of Pins :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Bus Type :
Serial (SPI)
Operating Temperature (Max) :
Pin Count :
Microchip
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Terminal Form :
Gull wing
Current - Timekeeping (Max) :
1μA @ 1.8V~5.5V
Voltage - Supply :
1.8V~3.6V
ROHS3 Compliant
yes
Information Access Method :
SERIAL, 4 WIRE/SPI
Length :
5mm
Package Type :
TSSOP
Max Supply Voltage :
5.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
Real Time Clocks
Product Category :
Real Time Clock
Reach Compliance Code :
Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
TIMER, REAL TIME CLOCK
Features :
Time-Min :
1/100SECOND
Clock Frequency :
10MHz
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Package :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Schedule B :
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ
Operating Temperature (Min) :
-40C
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Minimum Operating Temperature :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Width :
4.4mm
Battery Backup Switching :
Backup Switching
Power Supplies :
2/5V
Temperature Grade :
Industrial
Seated Height-Max :
1.2 mm
Datasheets
MCP795W10-I/ST
Introducing Real Time Clocks Microchip Technology MCP795W10-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Clock/Calendar, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP795W10, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), MCP795W10-I/ST pinout, MCP795W10-I/ST datasheet PDF, MCP795W10-I/ST amp .Beyond Real Time Clocks Microchip Technology MCP795W10-I/ST ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.