MCP795B10-I/ST
Mfr.Part #
MCP795B10-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP
Real Time Clocks
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of Terminals :
14
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Grade :
Industrial
Base Product Number :
MCP795B10
Time-Min :
1/100SECOND
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~5.5V
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Clock Frequency :
10MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Information Access Method :
SERIAL, 4 WIRE/SPI
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ
HTS Code :
Pin Count :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Product Status :
Obsolete
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Microchip Technology Inc
Features :
Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer
Height Seated (Max) :
1.2mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85 °C
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR
Current - Timekeeping (Max) :
1μA @ 1.8V~5.5V
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Base Part Number :
MCP795B10
Length :
5mm
Interrupt Capability :
Y
Width :
4.4mm
Clock/Calendar
Seated Height-Max :
1.2 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
TIMER, REAL TIME CLOCK
Feature :
Supply Voltage :
5V
yes
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheets
MCP795B10-I/ST
Introducing Real Time Clocks Microchip Technology MCP795B10-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:MCP795B10, Type:Clock/Calendar, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), MCP795B10-I/ST pinout, MCP795B10-I/ST datasheet PDF, MCP795B10-I/ST amp .Beyond Real Time Clocks Microchip Technology MCP795B10-I/ST ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.