MCP795B10-I/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP795B10-I/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Real Time Clocks
Number of Bits :
8
Clock Frequency :
10MHz
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Interface :
SPI
Current - Timekeeping (Max) :
1μA @ 1.8V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Feature :
Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
Power Supplies :
2/5V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Series :
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
MCP795B10
Published :
Number of Terminations :
14
Supplier Device Package :
14-SOIC
Volatile :
No
Number of Pins :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Interrupt Capability :
Y
Logic Function :
Clock
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Features :
Terminal Pitch :
1.27mm
Memory Size :
64B
Base Part Number :
MCP795B10
Type :
Clock/Calendar
Max Supply Voltage :
5.5 V
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ
Height Seated (Max) :
1.75mm
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~5.5V
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Obsolete
Min Supply Voltage :
1.8 V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Length :
8.65mm