MCP6N16T-001E/MF
Mfr.Part #
MCP6N16T-001E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8DFN
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Operating Supply Current :
1.1mA
Input Type :
Rail-to-Rail
Supply Voltage Limit-Max :
6.5V
Output Current per Channel :
10mA
Mounting :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Offset Voltage-Max :
85 µV
Supplier Package :
DFN
Terminal Position :
Dual
Subcategory :
Amplifier ICs
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Package :
Tape and Reel (TR)
Slew Rate :
Screening Level :
Extended Industrial
Number of Channels :
1 Channel
Current - Input Bias :
2pA
Common-mode Reject Ratio-Min :
89 dB
Series :
Package Shape :
Square
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
Current - Supply :
1.1mA
Pin Count :
8
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Supply Type :
Single
Supply Voltage :
2.9V
RoHS :
Details
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-linearity-Max :
0.25%
Packing Method :
TR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Temperature Grade :
Automotive
Terminal Pitch :
0.65mm
Shutdown :
No Shutdown
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.8V~5.5V
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0001 µA
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Product Type :
Instrumentation Amplifiers
Product Category :
Instrumentation Amplifiers
Product :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Gain-Min :
1
Type :
Instrumentation Amplifier
Seated Height-Max :
1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
3mm
HTS Code :
Product Status :
Active
Input Offset Voltage (Vos) :
Supply Current-Max :
1.6 mA
Base Part Number :
MCP6N16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Number of Channels per Chip :
Voltage Gain-Nom :
102
Gain Bandwidth Product :
500kHz
Operating Supply Voltage :
15 V
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Functions :
Width :
3 mm