MCP6N16-100E/MSVAO
Mfr.Part #
MCP6N16-100E/MSVAO
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8MSOP
Supplier Device Package :
8-MSOP
Current - Supply :
1.1mA
Current - Output / Channel :
10 mA
Package / Case :
Supply Voltage Limit-Max :
6.5V
Supply Voltage :
2.9V
Packaging :
Tube
Package :
Tube
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Gain-Min :
100
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.8V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Mounting Type :
Series :
Automotive, AEC-Q100
Gain Bandwidth Product :
500kHz
Length :
3mm
85μV
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Microchip Technology MCP6N16-100E/MSVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MCP6N16-100E/MSVAO pinout, MCP6N16-100E/MSVAO datasheet PDF, MCP6N16-100E/MSVAO amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Microchip Technology MCP6N16-100E/MSVAO ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP6N16-100E/MSVAO
2pA Instrumentational OP Amps 1.8V~5.5V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MCP6N16-100E/MSVAO Overview
Packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Instrumentation type. The op amp is delivered to you in a Tube case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 2.9V battery. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~125°C . During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 1 circuits. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Rail-to-Rail signals. As a result, it is recommended that a power supply of 1.1mA be used with this electronic part. As the name implies, Automotive, AEC-Q100 refers to the series of the buffer op amp. It is necessary to keep in mind that this instrumentation amplifier is able to conduct a minimum voltage gain of 100.
MCP6N16-100E/MSVAO Features
supply voltage of 2.9V