MCP6N16-010E/MSVAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP6N16-010E/MSVAO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Input Offset Voltage-Max :
22 µV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Base Product Number :
MCP6N16
Package / Case :
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
Slew Rate :
Supply Voltage Limit-Max :
6.5V
Current - Supply :
1.1mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
3 mm
Subcategory :
Instrumentation Amplifier
Length :
3mm
Seated Height-Max :
1.1 mm
Temperature Grade :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Total Dose :
AEC-Q100; TS 16949 V
Product Status :
Active
Package :
Tube
Common-mode Reject Ratio-Min :
103 dB
Microchip Technology Inc
Number of Functions :
1
Number of Circuits :
1
Gain Bandwidth Product :
500kHz
Number of Terminals :
8
Output Type :
Rail-to-Rail
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage Gain-Min :
10
Series :
Automotive, AEC-Q100
Packaging :
Tube
Amplifier Type :
Instrumentation
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input Offset :
85μV
Supplier Device Package :
8-MSOP
Number of Terminations :
8
Surface Mount :
yes
Package Shape :
Square
Current - Input Bias :
2pA
Supply Voltage :
2.9V
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.8V~5.5V
Current - Output / Channel :
10 mA
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Mounting Type :
Surface Mount
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0001 µA
Input Offset Current-Max (IIO) :
0.0008μA
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Microchip Technology MCP6N16-010E/MSVAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, MCP6N16-010E/MSVAO pinout, MCP6N16-010E/MSVAO datasheet PDF, MCP6N16-010E/MSVAO amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Microchip Technology MCP6N16-010E/MSVAO ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.