MCP6564T-E/ST
Mfr.Part #
MCP6564T-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC COMP QUAD 1.8V PP 14-TSSOP
Number of Pins :
14
Common Mode Rejection Ratio :
66 dB
Input Offset Voltage (Vos) :
10mV
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.8V~5.5V
Quiescent Current :
130μA
Power Supplies :
2/5V
Output Current :
50mA
Min Supply Voltage :
1.8 V
Temperature Grade :
Automotive
Current - Output (Typ) :
50mA
Output Current per Channel :
30 mA
Response Time :
56 ns
Number of Elements :
4
Base Part Number :
MCP6564
Current - Quiescent (Max) :
130μA
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Hysteresis :
5mV
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supply Voltage Limit-Max :
6.5V
Seated Height-Max :
1.2 mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Analog Comparators
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Input Offset Voltage-Max :
10000 µV
Schedule B :
HTS Code :
Width :
4.4 mm
Supply Current-Max :
0.52 mA
Active
Max Supply Voltage :
5.5 V
Propagation Delay :
80 ns
Number of Functions :
4
Output Type :
CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL
Base Product Number :
MCP6564
Packing Method :
TR
Supply Voltage :
1.8V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Channels :
4 Channel
Current - Input Bias (Max) :
1pA @ 5.5V
Pin Count :
14
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.005μA
Number of Terminations :
Voltage - Input Offset (Max) :
10mV @ 5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminals :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Published :
Propagation Delay (Max) :
80ns
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Pitch :
0.65mm
Mount :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
1.2mm
Operating Supply Current :
100 uA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Supply Voltage :
3 V, 5 V
CMRR, PSRR (Typ) :
66dB CMRR, 70dB PSRR
Datasheets
MCP6564T-E/ST
Introducing Comparators Microchip Technology MCP6564T-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Type:GENERAL PURPOSE, Base Part Number:MCP6564, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Channels:4 Channel, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP6564T-E/ST pinout, MCP6564T-E/ST datasheet PDF, MCP6564T-E/ST amp .Beyond Comparators Microchip Technology MCP6564T-E/ST ,we also offer TLV7041QDCKRQ1, TLV1391IDBVR, TLV7031QDBVRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP6564T-E/ST
Comparators Microchip Technology MCP6564T-E/ST Overview
The Microchip Technology MCP6564T-E/ST is a highly advanced quadruple comparator, designed for precision applications requiring low voltage operation. This IC comparator operates at a nominal voltage of 1.8V, making it an excellent choice for energy-sensitive applications across various industries. The compact 14-TSSOP package ensures a minimized footprint while providing robust performance, making it particularly suitable for high-volume production needs. Its ability to function efficiently under low power conditions combined with its high reliability and precision aligns well with the stringent requirements of commercial and industrial applications, enhancing its appeal to B2B customers.