MCP6549T-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP6549T-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC COMP OPENDRN 1.6V QUAD14TSSOP
Stock
854
In Stock :
854
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Comparators
Power Supplies :
1.6/5.5V
Microchip
Reference Voltage :
yes
RoHS :
Details
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Max Input Current :
1pA
Supply Voltage Limit-Max :
7V
Input Offset Voltage (Vos) :
7mV
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Propagation Delay (Max) :
8μs
Base Part Number :
MCP6549
Supply Type :
Single
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Series :
MCP6549
Type :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Brand :
Common Mode Rejection Ratio :
70 dB
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Current :
30mA
Number of Pins :
14
Screening Level :
Industrial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
Number of Functions :
4
Technology :
CMOS
Output Current per Channel :
2mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
4
Terminal Pitch :
0.65mm
Output Type :
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
Natural Thermal Resistance :
100 °C/W
Product Status :
Active
Hysteresis :
6.5mV
Product Type :
Analog Comparators
Height Seated (Max) :
1.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Input Bias (Max) :
1pA @ 5.5V
Width :
4.4 mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current - Output (Typ) :
30mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Nominal Supply Current :
1μA
Base Product Number :
Product :
Analog Comparators
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Mounting :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.6V~5.5V
Qualification :
AEC-Q100
Manufacturer Type :
Comparator
Product Category :
Operating Supply Current :
600 nA
Length :
5mm
Propagation Delay :
8 μs
Published :
2012
Max Supply Current :
1μA
Mounting Style :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Quiescent (Max) :
Pin Count :
14
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
1.6 V
Amplifier Type :
Comparator
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
Shutdown :
No Shutdown
Quiescent Current :
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Channels :
4 Channel
Input Bias Current :
1pA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
ECCN Code :
EAR99
Supplier Package :
TSSOP
HTS Code :
Voltage - Input Offset (Max) :
7mV @ 5.5V
Height :
0.9 mm
Response Time :
3000 ns
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
CMRR, PSRR (Typ) :
70dB CMRR, 80dB PSRR
Datasheets
MCP6549T-I/ST
Introducing Comparators Microchip Technology MCP6549T-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP6549, Type:GENERAL PURPOSE, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Number of Channels:4 Channel, MCP6549T-I/ST pinout, MCP6549T-I/ST datasheet PDF, MCP6549T-I/ST amp .Beyond Comparators Microchip Technology MCP6549T-I/ST ,we also offer TLV7041QDCKRQ1, TLV1391IDBVR, TLV7031QDBVRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP6549T-I/ST
Comparators Microchip Technology MCP6549T-I/ST Overview
The Microchip Technology MCP6549T-I/ST is a high-performance quad comparator, designed to meet the rigorous demands of sophisticated electronic applications. Featuring a low-voltage operation of just 1.6V, this device is ideal for portable and battery-operated systems where power efficiency is crucial. The MCP6549T-I/ST is housed in a compact 14-TSSOP package, making it well-suited for space-constrained applications. With its open-drain output configuration, it offers flexible interfacing options, which is particularly useful in wired-OR logic and other multiplexed output scenarios. This product exemplifies Microchip's commitment to providing reliable and high-quality components for advanced electronic solutions.
MCP6549T-I/ST Features
  • Low voltage operation at 1.6V, ideal for battery-operated devices