MCP6546UT-I/LT
Mfr.Part #
MCP6546UT-I/LT
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC COMP 1.6V SNGL O-D SC70-5
Comparators
Min Operating Temperature :
-40 °C
Response Time :
3 μs
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.6V~5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output (Typ) :
30mA
Terminal Pitch :
0.65 mm
Height :
1mm
Output Current :
30mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current per Channel :
30mA
Number of Pins :
5
Number of Terminals :
Supplier Device Package :
SC-70-5
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
1.35mm
Supply Voltage Limit-Max :
7V
Base Part Number :
MCP6546
Contact Plating :
Tin
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Turn On Delay Time :
4 µs
Seated Height-Max :
1.1 mm
Supplier Package :
SC-70
Length :
2.25mm
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
8 μs
Turn-On Delay Time :
4 µs
Supply Voltage :
5V
Current - Input Bias (Max) :
1pA @ 5.5V
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Input Offset Voltage (Vos) :
7mV
Hysteresis :
6.5mV
Voltage - Input Offset (Max) :
7mV @ 5.5V
Min Supply Voltage :
1.6 V
Operating Supply Voltage :
1.6 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Supply Voltage :
5.5 V
70dB CMRR, 80dB PSRR
Max Input Current :
1pA
Datasheets
MCP6546UT-I/LT
Microchip Technology MCP6546UT-I/LT
Comparators Microchip Technology MCP6546UT-I/LT Overview
The Microchip Technology MCP6546UT-I/LT is a cutting-edge single comparator optimized for low voltage operations as low as 1.6V. This device, tailored for precision and reliability, is housed in a compact SC-70-5 package, making it ideal for space-constrained applications. Its open-drain output configuration allows for flexible voltage referencing, which is critical in mixed-voltage systems. By integrating this comparator, businesses can significantly enhance system reliability and performance, making the MCP6546UT-I/LT an essential component for any high-precision electronic assembly. This overview emphasizes the unique benefits and applications of the Comparators Microchip Technology MCP6546UT-I/LT, encouraging B2B clients to consider its utility in high-volume purchases.
MCP6546UT-I/LT Features
  • Single-channel operation
  • Low operating voltage down to 1.6V