MCP4661T-103E/ML
Mfr.Part #
MCP4661T-103E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 10KOHM 257TAP 16QFN
Number of Pins :
16
Features :
Mute, Selectable Address
Microchip
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Base Product Number :
MCP4661
Number of Terminations :
16
Terminal Position :
QUAD
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
HTS Code :
Additional Feature :
NON-VOLATILE MEMORY
Series :
RoHS :
Details
Resistance (Ohms) :
10k
Supplier Package :
QFN EP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Form :
NO LEAD
Height :
0.88 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PCB Mount
Bandwidth :
1 kHz
Surface Mount :
yes
Width :
4mm
75
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Potentiometer
Supplier Device Package :
16-QFN-EP (4x4)
Mount :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Power Supplies :
3/5 V
Total Resistance :
10000Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Current :
2.5μA
Operating Supply Voltage :
5V
Digital Potentiometer ICs
Subcategory :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Number of Terminals :
Length :
4mm
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Resistance Law :
Linear
Height Seated (Max) :
1mm
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Positions :
256
Number of Taps :
257
Tolerance :
±20%
Supply Voltage :
2.7V
Base Part Number :
MCP4661
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
Square
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Number of Circuits :
2
Temperature Grade :
Automotive
Qualification :
AEC-Q100
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5 V
Contact Plating :
Tin
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Feature :
Mute, Selectable Address
Resistance :
10kOhm
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Functions :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Seated Height-Max :
1 mm
Supply Type :
Single
Resistance Tolerance :
± 20%
Product Status :
Active
Datasheets
MCP4661T-103E/ML
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4661T-103E/ML from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:1 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4661, Package / Case:16-VQFN Exposed Pad, MCP4661T-103E/ML pinout, MCP4661T-103E/ML datasheet PDF, MCP4661T-103E/ML amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4661T-103E/ML ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.