MCP4632T-104E/MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4632T-104E/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 100KOHM 129TAP 10DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Memory Type :
Volatile
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Pins :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification Status :
Not Qualified
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Elements :
2
Screening Level :
Extended
Power Supply Type :
Single
Terminal Pitch :
0.5mm
Tolerance :
±20%
Pin Count :
8
Number of Circuits :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Compliant
Height :
0.88 mm
Nominal Supply Current :
2.5μA
Base Product Number :
MCP4632
Width :
3 mm
Terminal Form :
NO LEAD
Resistance (Ohms) :
100k
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
128
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Min Supply Voltage :
1.8 V
Resistance :
100kOhm
Control Interface :
Serial I2C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
8
Supplier Package :
DFN EP
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
10-DFN (3x3)
Taper Type :
Linear
Series :
Taper :
Linear
Feature :
Selectable Address
Number of Pot per Package :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Terminals :
Operating Supply Current :
2.5 uA
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Features :
Selectable Address
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power Supplies :
3/5 V
yes
Temperature Grade :
Automotive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad
Terminal Position :
Dual
Interface :
I2C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Taps :
129
Brand :
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Configuration :
Rheostat
Package Shape :
Square
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Max Supply Voltage :
5.5 V
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Microchip
Supply Type :
Single
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
MCP4632
Qualification :
AEC-Q100
Operating Supply Voltage :
5V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Length :
3 mm
Mounting :
Published :
Min Operating Temperature :
-40 °C