MCP4631T-503E/ML
Mfr.Part #
MCP4631T-503E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 16QFN
Number of Pins :
16
Operating Supply Voltage :
5V
PCB Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±20%
Width :
4mm
Base Product Number :
MCP4631
Number of Terminals :
16
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Published :
Operating Supply Current :
EAR99
Temperature Grade :
Automotive
Power Supplies :
3/5 V
Configuration :
Potentiometer
Brand :
RoHS :
Details
Feature :
Selectable Address
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
4mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Supplier Device Package :
16-QFN-EP (4x4)
Height :
880μm
Resistance (Ohms) :
50k
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Shape :
Square
Number of Positions :
128
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
NO LEAD
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Base Part Number :
MCP4631
Resistance :
50kOhm