MCP45HV51-502E/MQ
Mfr.Part #
MCP45HV51-502E/MQ
Package / Case
20-VQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 20QFN
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
20
Resistance Law :
Linear
Number of Terminals :
20
Total Resistance :
100000Ohm
Product Status :
Active
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
20-VQFN Exposed Pad
Temperature Coefficient (Typ) :
100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Tolerance :
±20%
Operating Supply Voltage :
1.8 V to 36 V
Seated Height-Max :
1 mm
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
MCP45HV51
Resistance (Ohms) :
5k
I2C
Resistor Terminal Voltage-Min :
-18 V
256
Temperature Grade :
Automotive
Width :
5mm
Length :
5mm
Bandwidth :
0.024 kHz
Microchip Technology Inc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance-Max :
20%
Package Shape :
Square
Memory Type :
Volatile
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Package :
QFN EP
Configuration :
Potentiometer
Screening Level :
Extended
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Taper Type :
Operating Supply Current :
45µA
yes
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
145
Resistance :
5kOhm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
260
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Resistor Terminal Voltage-Max :
18 V
Number of Pins :
Reach Compliance Code :
Compliant
Weight :
123.008581mg
Base Product Number :
MCP45HV51
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Control Interface :
Serial I2C/Serial SPI
Package :
Tube
Supplier Device Package :
20-QFN (5x5)
Power Supply Type :
Analog/Digital/Dual
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
Additional Feature :
THE RESISTOR ARRAY VALUES ARE 5000 OHM,10000 OHM, 50000 OHM
Number of Pot per Package :
Datasheets
MCP45HV51-502E/MQ
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP45HV51-502E/MQ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-VQFN Exposed Pad, Base Part Number:MCP45HV51, Number of Terminations:20, Bandwidth:0.024 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP45HV51-502E/MQ pinout, MCP45HV51-502E/MQ datasheet PDF, MCP45HV51-502E/MQ amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP45HV51-502E/MQ ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.