MCP4562T-104E/MS
Mfr.Part #
MCP4562T-104E/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 8MSOP
Number of Pins :
8
Seated Height-Max :
1.1 mm
Qualification :
AEC-Q100
Supplier Device Package :
8-MSOP
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Brand :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Bandwidth :
0.1 kHz
Width :
3mm
Temperature Grade :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Control Interface :
INCREMENT/DECREMENT
Pin Count :
8
Resistance (Ohms) :
100k
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Supplies :
3/5 V
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
Square
Operating Supply Current :
2.5 uA
Base Product Number :
MCP4562
Package / Case :
RoHS :
Details
Mount :
Surface Mount
Resistance Law :
Linear
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Total Resistance :
100000Ohm
Published :
Number of Taps :
257
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Memory Type :
Non-Volatile
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Positions :
256
Supply Voltage :
2.7V
SMD/SMT
Additional Feature :
NON-VOLATILE MEMORY
e3
Microchip
Base Part Number :
MCP4562
Height :
0.85 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Length :
3mm
Nominal Supply Current :
2.5μA
Terminal Pitch :
0.65mm
Configuration :
Rheostat
Supply Type :
Single
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Qualification Status :
Not Qualified
Resistance :
100kOhm
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Terminals :
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
MCP4562T-104E/MS
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4562T-104E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Bandwidth:0.1 kHz, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Base Part Number:MCP4562, Mounting Type:Surface Mount, MCP4562T-104E/MS pinout, MCP4562T-104E/MS datasheet PDF, MCP4562T-104E/MS amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4562T-104E/MS ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.