MCP4552T-502E/MS
Mfr.Part #
MCP4552T-502E/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8MSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Positions :
256
Microchip
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Package :
MSOP
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Height :
0.85 mm
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Features :
Mute, Selectable Address
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
5kOhm
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
MCP4552
Length :
3 mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Operating Supply Voltage :
5V
Memory Type :
Volatile
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Series :
Base Part Number :
MCP4552
Resistance (Ohms) :
5k
Number of Taps :
257
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Device Package :
8-MSOP
Package / Case :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Mount :
Number of Elements :
Min Supply Voltage :
1.8 V