MCP4542T-502E/MS
Mfr.Part #
MCP4542T-502E/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
Dual
Resistance Law :
Linear
Number of Positions :
128
Resistance :
5kOhm
Published :
Pbfree Code :
RoHS :
Details
Number of Functions :
Features :
Selectable Address
Additional Feature :
NON-VOLATILE MEMORY
Memory Type :
Non-Volatile
Width :
3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Compliant
Series :
Resistance (Ohms) :
5k
Bandwidth :
2 kHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
No
Screening Level :
Extended
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Package :
MSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
0.65mm
Power Supplies :
3/5 V
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Seated Height-Max :
1.1 mm
Height :
0.85 mm
Power Supply Type :
Not Qualified
Total Resistance :
5000Ohm
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Mount :
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MCP4542
Supplier Device Package :
8-MSOP
Length :
3mm
Tolerance :
±20%
Package Shape :
Square
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
HTS Code :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Mounting Style :
PCB Mount
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5 V
Number of Taps :
129
Package / Case :
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
2.7V
Base Product Number :
MCP4542
yes
Feature :
Selectable Address
Number of Circuits :
Datasheets
MCP4542T-502E/MS
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4542T-502E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:2 kHz, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:MCP4542, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MCP4542T-502E/MS pinout, MCP4542T-502E/MS datasheet PDF, MCP4542T-502E/MS amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4542T-502E/MS ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.