MCP4542T-103E/MF
Mfr.Part #
MCP4542T-103E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC DGT POT 10KOHM 129TAP 8DFN
Operating Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
MCP4542
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Type :
Single
Total Resistance :
10000Ohm
3/5 V
Seated Height-Max :
1 mm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
EAR99
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Pbfree Code :
yes
Bandwidth :
1 kHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Memory Type :
Non-Volatile
Feature :
Selectable Address
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
3mm
Height :
0.88 mm
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Power Supply Type :
Single
Additional Feature :
NON-VOLATILE MEMORY
Width :
3mm
Supply Voltage :
2.7V
Number of Positions :
128
Number of Functions :
Microchip
Resistance :
10kOhm
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Resistance Tolerance :
± 20%
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5 V
Resistance Law :
Supplier Package :
DFN EP
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Package Shape :
Square
Resistance (Ohms) :
10k
Number of Taps :
129
Screening Level :
Extended
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS :
Details
Features :
Selectable Address
Base Product Number :
MCP4542
HTS Code :
Series :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
MCP4542T-103E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4542T-103E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:MCP4542, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, Bandwidth:1 kHz, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP4542T-103E/MF pinout, MCP4542T-103E/MF datasheet PDF, MCP4542T-103E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4542T-103E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.