MCP4532T-104E/MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4532T-104E/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Width :
3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Mounting :
Surface Mount
Interface :
I2C
Length :
3 mm
Configuration :
Rheostat
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Features :
Selectable Address
Product Status :
Active
Control Interface :
Serial I2C
Number of Terminations :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Shape :
Square
Tolerance :
±20%
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Base Part Number :
MCP4532
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Radiation Hardening :
No
Operating Supply Voltage :
5V
Taper :
Linear
Feature :
Selectable Address
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS :
Details
Number of Pot per Package :
1
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
128
Memory Type :
Volatile
Terminal Position :
Dual
Height :
0.88 mm
Mount :
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Supplier Package :
DFN EP
Number of Taps :
129
Number of Pins :
8
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Supply Current :
2.5 uA
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Taper Type :
Linear
Number of Circuits :
1
Published :
Resistance :
100kOhm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Supply Type :
Single
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Screening Level :
Extended
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Terminal Pitch :
0.635mm
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
yes
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Form :
NO LEAD
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Termination Style :
SMD/SMT
Nominal Supply Current :
2.5μA
Resistance (Ohms) :
100k
Power Supply Type :
Single
Temperature Grade :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
Base Product Number :
MCP4532
Power Supplies :
3/5 V
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C