MCP4351-503E/ML
Mfr.Part #
MCP4351-503E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 20QFN
Base Product Number :
MCP4351
Resistance (Ohms) :
50k
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tube
Resistance :
50kOhm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Microchip
Width :
4mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Package Shape :
Square
Number of Positions :
257
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Product Type :
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
950μm
Operating Supply Voltage :
5.25, 2.7 V
Supply Voltage :
2.7V
Supplier Package :
QFN EP
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Total Resistance :
50000Ohm
Brand :
Number of Pot per Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Form :
NO LEAD
Bandwidth :
0.2 kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tolerance :
±20%
Operating Supply Current :
0.55 mA
Number of Taps :
257
Seated Height-Max :
1 mm
Base Part Number :
MCP4351
Package :
Tube
Length :
4mm
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Datasheets
MCP4351-503E/ML
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4351-503E/ML from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:0.2 kHz, Base Part Number:MCP4351, Mounting Type:Surface Mount, MCP4351-503E/ML pinout, MCP4351-503E/ML datasheet PDF, MCP4351-503E/ML amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4351-503E/ML ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.