MCP4332T-503E/ST
Mfr.Part #
MCP4332T-503E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DGT POT 50KOHM 129TAP 14TSSOP
Base Product Number :
MCP4332
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Configuration :
Rheostat
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Bandwidth :
0.2 kHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
MCP4332
Number of Pins :
14
Number of Terminals :
14
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
Resistance (Ohms) :
50k
Supply Voltage :
2.7V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Terminal Position :
Dual
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Supplier Package :
TSSOP
Number of Positions :
128
Operating Supply Current :
0.55 mA
Published :
Operating Supply Voltage :
5.5, 1.8 V
Total Resistance :
50000Ohm
Resistance Law :
Linear
Height Seated (Max) :
1.2mm
Width :
4.4 mm
Number of Taps :
129
Terminal Form :
Gull wing
Resistance :
50kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
5mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
Seated Height-Max :
1.2 mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MCP4332T-503E/ST
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4332T-503E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Base Part Number:MCP4332, Number of Pins:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, MCP4332T-503E/ST pinout, MCP4332T-503E/ST datasheet PDF, MCP4332T-503E/ST amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4332T-503E/ST ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.