MCP4252-502E/MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4252-502E/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Terminals :
10
Width :
3mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.5mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Supply Voltage :
5V
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Power Supply Type :
Single
Number of Pot per Package :
2
Number of Functions :
1
Number of Taps :
257
Nominal Supply Current :
1mA
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Height Seated (Max) :
1mm
Temperature Grade :
Automotive
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad
ECCN Code :
EAR99
Microchip
Bandwidth :
2 kHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Taper Type :
Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
S-PDSO-N10
Supply Voltage :
5V
Mounting :
Surface Mount
Total Resistance :
5000Ohm
Seated Height-Max :
1 mm
Supplier Device Package :
10-DFN (3x3)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Configuration :
Rheostat
Resistance Tolerance-Max :
20%
Height :
0.88 mm
Radiation Hardening :
No
Screening Level :
Extended
Memory Type :
Volatile
Number of Circuits :
2
Supply Type :
Single
Mount :
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
256
Taper :
Linear
Tolerance :
±20%
Interface :
SPI
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Packaging :
Tube
Pin Count :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
5kOhm
Package Shape :
Square
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Form :
NO LEAD
Series :
Operating Supply Current :
0.55 mA
Control Interface :
Serial SPI
Supplier Package :
DFN EP
Base Product Number :
MCP4252
Length :
3mm
Published :
Resistance Law :
Base Part Number :
MCP4252
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Resistance (Ohms) :
5k
Number of Terminations :
Product Status :
Active
yes
Number of Pins :
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Power Supplies :
1.8/5 V
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
MCP4252-502E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4252-502E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:10-VFDFN Exposed Pad, Bandwidth:2 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4252, Number of Terminations:10, Number of Pins:10, MCP4252-502E/MF pinout, MCP4252-502E/MF datasheet PDF, MCP4252-502E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4252-502E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.