MCP4232T-502E/UN
Mfr.Part #
MCP4232T-502E/UN
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 10MSOP
Package :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
10-MSOP
Resistance :
5kOhm
Memory Type :
Volatile
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
10
Terminal Pitch :
0.5mm
Bandwidth :
2 kHz
Height Seated (Max) :
1.1mm
Base Part Number :
MCP4232
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
129
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Nominal Supply Current :
1mA
Supplier Package :
MSOP
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3mm
Width :
3mm
Features :
Package / Case :
Total Resistance :
5000Ohm
Pin Count :
10
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
0.95 mm
Base Product Number :
MCP4232
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance (Ohms) :
5k
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Operating Supply Current :
0.55 mA
Configuration :
Rheostat
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
Datasheets
MCP4232T-502E/UN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4232T-502E/UN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:10, Bandwidth:2 kHz, Base Part Number:MCP4232, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:10, MCP4232T-502E/UN pinout, MCP4232T-502E/UN datasheet PDF, MCP4232T-502E/UN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4232T-502E/UN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.