MCP4231T-503E/SL
Mfr.Part #
MCP4231T-503E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 14SOIC
Operating Supply Voltage :
5V
Bandwidth :
0.2 kHz
Length :
8.65mm
Power Supplies :
1.8/5 V
Screening Level :
Extended
Operating Supply Current :
0.55 mA
Taper Type :
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
1mA
Resistance (Ohms) :
50k
Mounting :
Control Interface :
Serial SPI
Number of Positions :
128
Pin Count :
14
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Features :
Base Part Number :
MCP4231
Number of Pot per Package :
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Subcategory :
Width :
3.9mm
Number of Taps :
129
Resistance Tolerance-Max :
20%
Number of Terminations :
14
Number of Functions :
1
Terminal Position :
Dual
Tolerance :
±20%
Height :
1.25 mm
Supplier Package :
SOIC N
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Terminal Pitch :
1.27 mm
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Seated Height-Max :
1.75 mm
Number of Pins :
Power Supply Type :
Total Resistance :
50000Ohm
Base Product Number :
MCP4231
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
14-SOIC
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Resistance :
50kOhm
Datasheets
MCP4231T-503E/SL
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231T-503E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4231, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP4231T-503E/SL pinout, MCP4231T-503E/SL datasheet PDF, MCP4231T-503E/SL amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4231T-503E/SL ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.