MCP4162T-104E/MF
Mfr.Part #
MCP4162T-104E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 8DFN
Memory Type :
Non-Volatile
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage :
5V
Series :
WiperLock™
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Base Part Number :
MCP4162
Bandwidth :
0.1 kHz
Resistance (Ohms) :
100k
Width :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Nominal Supply Current :
550μA
Supplier Package :
DFN EP
Package Shape :
Square
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Resistance Tolerance-Max :
20%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Seated Height-Max :
1 mm
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Taps :
257
Operating Supply Current :
0.55 mA
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Functions :
Base Product Number :
MCP4162
Height :
0.88 mm
Tolerance :
±20%
Resistance :
100kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Rheostat
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Total Resistance :
100000Ohm
Number of Positions :
256
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Length :
3mm
Datasheets
MCP4162T-104E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4162T-104E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP4162, Bandwidth:0.1 kHz, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, Number of Pins:8, MCP4162T-104E/MF pinout, MCP4162T-104E/MF datasheet PDF, MCP4162T-104E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4162T-104E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.