MCP4142T-502E/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4142T-502E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Bandwidth :
2 kHz
Control Interface :
Serial SPI
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Published :
HTS Code :
Features :
Pin Count :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Memory Type :
Non-Volatile
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Taper :
Linear
Power Supplies :
1.8/5 V
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Number of Terminations :
8
Radiation Hardening :
No
Brand :
Base Product Number :
MCP4142
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Taper Type :
Linear
Number of Positions :
128
Supply Type :
Single
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Temperature Grade :
Automotive
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Power Supply Type :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
JESD-609 Code :
e3
Mounting :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Circuits :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminals :
Width :
3.9mm
Microchip
Package Shape :
RECTANGULAR
Resistance (Ohms) :
5k
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MCP4142
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Number of Pins :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Nominal Supply Current :
550μA
Total Resistance :
5000Ohm
Number of Pot per Package :
1
Mount :
Height :
1.25 mm
Resistance Tolerance-Max :
20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Screening Level :
Extended
Supplier Device Package :
8-SOIC
Terminal Position :
Dual
Qualification :
AEC-Q100
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
5kOhm
RoHS :
Details
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
yes
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Configuration :
Rheostat
Length :
4.9mm
Seated Height-Max :
1.75 mm
Resistance Law :
Terminal Pitch :
1.27 mm
Series :
WiperLock™
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface :
SPI
Operating Supply Current :
0.55 mA
Number of Functions :
Number of Taps :
129
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Package :
SOIC N
Factory Lead Time :
7 Weeks
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCP4142T-502E/SN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4142T-502E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:2 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MCP4142, Number of Pins:8, MCP4142T-502E/SN pinout, MCP4142T-502E/SN datasheet PDF, MCP4142T-502E/SN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4142T-502E/SN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.