MCP4141-103E/MF
Mfr.Part #
MCP4141-103E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 10KOHM 129TAP 8DFN
Product Category :
Digital Potentiometers
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
ECCN Code :
EAR99
Features :
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Width :
3mm
Configuration :
Potentiometer
Power Supply Type :
Single
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
128
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Number of Pot per Package :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance Law :
Linear
Pin Count :
8
Number of Pins :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
5V
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
NO LEAD
Factory Lead Time :
14 Weeks
Control Interface :
Serial SPI
JESD-609 Code :
e3
Microchip
Screening Level :
Extended
Total Resistance :
10000Ohm
Length :
3mm
Operating Supply Current :
0.55 mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Base Part Number :
MCP4141
Radiation Hardening :
No
Memory Type :
Non-Volatile
Published :
Termination Style :
SMD/SMT
Nominal Supply Current :
550μA
Resistance :
10kOhm
Terminal Position :
Dual
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Packaging :
Tube
Qualification :
AEC-Q100
Number of Taps :
129
Resistance (Ohms) :
10k
Number of Circuits :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Package :
DFN EP
Resistance Tolerance-Max :
20%
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Taper :
Linear
Supply Type :
Single
Package Shape :
Square
Bandwidth :
1 kHz
Temperature Grade :
Automotive
Height :
0.88 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Base Product Number :
MCP4141
Interface :
SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tolerance :
±20%
Taper Type :
Seated Height-Max :
1 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Brand :
Series :
WiperLock™
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
yes
Package :
Tube
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Number of Terminations :
Subcategory :
Lead Free :
Lead Free
Power Supplies :
1.8/5 V
RoHS :
Details
Datasheets
MCP4141-103E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4141-103E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4141, Bandwidth:1 kHz, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, Number of Terminations:8, MCP4141-103E/MF pinout, MCP4141-103E/MF datasheet PDF, MCP4141-103E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4141-103E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.