MCP4131T-502E/MF
Mfr.Part #
MCP4131T-502E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 8DFN
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Width :
3mm
Subcategory :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package Shape :
Square
Operating Supply Current :
0.55 mA
Resistance :
5kOhm
Configuration :
Potentiometer
Tolerance :
±20%
Published :
Seated Height-Max :
1 mm
Height :
0.88 mm
Resistance Tolerance-Max :
20%
Number of Pot per Package :
Resistance (Ohms) :
5k
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
Nominal Supply Current :
1mA
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Base Product Number :
MCP4131
Total Resistance :
5000Ohm
Supply Voltage :
5V
Automotive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tape and Reel (TR)
Taper :
Terminal Form :
NO LEAD
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Package :
DFN EP
Base Part Number :
MCP4131
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Bandwidth :
2 kHz
Length :
3mm
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Datasheets
MCP4131T-502E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131T-502E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4131, Number of Pins:8, Bandwidth:2 kHz, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, MCP4131T-502E/MF pinout, MCP4131T-502E/MF datasheet PDF, MCP4131T-502E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4131T-502E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.