MCP4131-104E/MF
Mfr.Part #
MCP4131-104E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 8DFN
Product Category :
Digital Potentiometers
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Control Interface :
Serial SPI
Seated Height-Max :
1 mm
Length :
3mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Supply Voltage :
5V
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
128
Number of Taps :
129
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Brand :
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Terminal Pitch :
0.65mm
Package Shape :
Square
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Resistance :
100kOhm
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Configuration :
Potentiometer
Bandwidth :
0.1 kHz
Base Product Number :
MCP4131
Total Resistance :
100000Ohm
Screening Level :
Extended
Supplier Package :
DFN EP
Pin Count :
8
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Resistance (Ohms) :
100k
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance Law :
Linear
Power Supply Type :
Single
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
8
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Taper :
Linear
Mount :
Taper Type :
Number of Circuits :
1
Number of Terminals :
Tolerance :
±20%
Number of Pot per Package :
1
Width :
3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Supply Current :
1mA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Published :
RoHS :
Details
Series :
Power Supplies :
1.8/5 V
Termination Style :
SMD/SMT
Microchip
Number of Functions :
Mounting Style :
PCB Mount
yes
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Interface :
SPI
Operating Supply Current :
0.55 mA
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Type :
Resistance Tolerance-Max :
20%
Qualification :
AEC-Q100
Base Part Number :
MCP4131
Memory Type :
Volatile
Package :
Tube
HTS Code :
Height :
0.88 mm