MCP37D10-200I/TE
Mfr.Part #
MCP37D10-200I/TE
Package / Case
121-TFBGA
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 121TFBGA
Stock
344
In Stock :
344
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Rad Hardened :
Surface Mount
Single Supply Voltage (Min) :
1.14/1.71(V)
Full Scale Error :
±0.5%FSR(Typ)
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Base Part Number :
MCP37D10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
121
Terminal Form :
Ball
Digital Supply Support :
yes
Sampling Rate (Per Second) :
200M
Package :
Tray
Reference Voltage :
INTERNAL/EXTERNAL(V)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dual Supply Voltage (Min) :
Not Required(V)
Number of Input Channels :
1
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Input Type :
Differential
Conversion Time-Max :
0.005μs
Package Type :
TFBGA
Number of Elements :
1
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Configuration :
S/H-ADC
Operating Temperature Classification :
Industrial
Mounting Type :
Surface Mount
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Digital Interface Type :
Parallel CMOS/Serial DDR LVDS
Series :
Single Supply Voltage (Max) :
1.26/1.89(V)
Dual Supply Voltage (Typ) :
Not Required(V)
Number of A/D Converters :
Packaging :
Tray
Number of Functions :
Signal to Noise Ratio :
67DBFS(TYP)
Resolution :
12 bit
Single-Ended Input :
No
Number of Terminations :
121
Length :
8mm
Width :
8mm
Features :
Data Interface :
LVDS - Parallel, Parallel
Architecture :
Pipelined
Voltage - Supply, Digital :
1.14V~1.26V 1.71V~1.89V
Number of Analog In Channels :
Power Supply Requirement :
Analog and Digital
Supply Voltage :
1.2V
Terminal Pitch :
0.65mm
Differential Input :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Integral Nonlinearity Error :
±0.375LSB(TYP)(LSB)
Output Format :
PARALLEL, WORD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rated Input Volt :
0.9VP-P/1.8VP-P
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Type :
Internal
Sample and Hold :
Supplier Device Package :
121-TFBGA (8x8)
Dual Supply Voltage (Max) :
Number of Inputs :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Bits :
12
Differential Linearity Error :
±0.1LSB(TYP)
Voltage - Supply, Analog :
1.14V~1.26V 1.71V~1.89V
Base Product Number :
MCP37D10
Input Signal Type :
Differential
Single Supply Voltage (Typ) :
No Missing Codes :
12
Number of ADC Channels :
Terminal Position :
BOTTOM
Sampling Rate :
200 MHz