MCP25025T-I/SL
Mfr.Part #
MCP25025T-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14SOIC
Product Category :
I/O Expanders
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package Shape :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Seated Height-Max :
1.75 mm
Width :
3.9mm
Mounting :
Surface Mount
Temperature Grade :
Industrial
Mount :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Number of Transceivers :
1
Maximum Data Rate :
1 Mbps
Mounting Type :
Number of Terminals :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Dual
Interrupt Output :
No
Output Type :
Push-Pull
Operating Supply Voltage :
5.5, 2.7 V
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Bits :
8
Data Rate :
1 Mbps
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Number of Pins :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Screening Level :
Industrial
Base Product Number :
MCP25025
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Number of Terminations :
Supply Voltage :
5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
yes
Supplier Package :
SOIC N
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
14-SOIC
Product Category :
Interface - I/O Expanders
Clock Frequency :
4MHz
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Length :
8.65 mm
Nominal Supply Current :
20mA
Features :
EEPROM, POR, PWM
Lead Free :
Lead Free
Interface :
CAN (1-Wire)
Microchip
Max Supply Current :
20mA
Power Down Mode :
Sleep
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
MCP25025
Feature :
EEPROM, POR, PWM
Terminal Pitch :
1.27 mm
Product Status :
Active
Operating Supply Current :
20 mA
Current - Output Source/Sink :
25mA
Product Type :
I/O Expanders
Series :
Mounting Style :
SMD/SMT
Standard Supported :
CAN 2.0B
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
3/5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of I/O :
8
Datasheets
MCP25025T-I/SL
Introducing I/O Expanders Microchip Technology MCP25025T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:MCP25025, MCP25025T-I/SL pinout, MCP25025T-I/SL datasheet PDF, MCP25025T-I/SL amp .Beyond I/O Expanders Microchip Technology MCP25025T-I/SL ,we also offer XRA1405IL24-F, CY8C9520A-24PVXIT, MAX7315AUE+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.